Seminarium Historia i pamięć – w pięćdziesiątą rocznicę Marca ‘68 | Dolnośląska Szkoła Wyższa we Wrocławiu

Wydział Nauk Pedagogicznych Dolnośląskiej Szkoły Wyższej oraz Polskie Towarzystwo Pedagogiczne oddział Wrocław zapraszają na Seminarium Historia i pamięć – w pięćdziesiątą rocznicę Marca ‘68

W ramach spotkania przedstawimy prezentację multimedialną autorstwa Leszka Leo Kantora pt. Marzec ’68. Zdjęcia, które Żydzi zabrali ze sobą. Po prezentacji zapraszamy na dyskusję, którą poprzedzi wykład dra Marcina Starnawskiego Pamięć pokolenia Marca ’68 w perspektywie uchodźców polsko-żydowskich. Przed seminarium zapraszamy na wernisaż wystawy prac Agaty Gwizd pt. Dokument podróży. Autorka tak pisze o wystawie: „Użycie mało spójnych – na pierwszy rzut oka – materiałów, wykorzystanych w prezentowanych pracach, jest celowym zabiegiem. Rzeźby składają się z elementów, które mogą być osobnymi obiektami. Tylko czy wtedy będą czymś więcej?  Czy opuszczając dom zabieramy wszystko? Czy wspomnienia bez przedmiotów są kompletne? Czy przedmioty, pozostawione bez wspomnień, mają dla innych wartość? Życie składa się z drobnych elementów. Układamy je, łączymy, dopasowujemy. I tylko my sami powinniśmy decydować o tym, że chcemy przestawić ich kolejność”.

Agata Gwizd – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu w Pracowni Rzeźby prof. Leona Podsiadłego, doktorantka na Wydziale Nauk Pedagogicznych Dolnośląskiej Szkoły Wyższej.

Leszek Leo Kantor – polski publicysta, nauczyciel akademicki, dokumentalista. Urodzony w Charkowie. Pierwsze, wojenne lata życia spędził z matką na Uralu. Studiował filologię rosyjską w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Opolu, gdzie następnie został wykładowcą. W 1968 r. został zwolniony z pracy. Wyemigrował do Szwecji. Związany z Uniwersytetem Sztokholmskim, współpracował z Rozgłośnią Polską Radia Wolna Europa, działacz Forum Międzykulturowego w Szwecji. Autor filmów Tam gdzie rosną porzeczki (2013) i W poszukiwaniu utraconego krajobrazu (2015).

Marcin Starnawski – socjolog, pedagog, adiunkt na Wydziale Nauk Pedagogicznych Dolnośląskiej Szkoły Wyższej, autor książki Socjalizacja i tożsamość żydowska w Polsce powojennej. Narracje emigrantów z pokolenia Marca ’68 (2016).

19 marca 2018, wernisaż – godz. 17:00, seminarium – 17:30

Wydział Nauk Pedagogicznych DSW, ul. Strzegomska 55, Wrocław.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.