Już 14 marca 74. #DebatyHumanistyczneDSW. Gościem będzie dr Clotilde Lechuga Jiménez z Uniwersytetu w Maladze.

Zapraszamy na 74. Debaty humanistyczne - tezy, tropy, interpretacja. Seminarium odbędzie się w środę, 14.03.18 r. o godz. 12:00. Temat "Learning what we think about contemporary art concerning gender studies" przedstawi dr Clotilde Lechuga Jiménez, University of Malaga, Spain. Wstęp wolny!

Debaty humanistyczne - tezy, tropy, interpretacje (Academia privata*)

Debaty humanistyczne - tezy, tropy, interpretacje zostały zaplanowane jako stały cykl spotkań naukowych. Projekt ten wyraża naszą potrzebę zarówno bieżących dyskusji o aktualnych zagadnieniach społecznych, kulturalnych, artystycznych, jak i regularnych debat na temat problemów z poszczególnych dziedzin szeroko pojmowanej humanistyki. Wyraża on ponadto potrzebę uobecniania humanistycznej refleksji i interpretacji w nauce (i na temat nauki) w ogóle, a także podkreśla ważność takiego interpretatywnego nastawienia w rozumieniu współczesności.

Zamysł ten podejmuje  wątek powtarzany w prywatnych rozmowach z naszymi Koleżankami i Kolegami. Wielokrotnie rozmawialiśmy  o potrzebie  bieżącej rozmowy, o ważności argumentowania, komentowania i słuchania komentarzy, o roli humanistycznego namysłu w codzienności (nie tylko w okazjonalnych debatach specjalistów, naukowców). Nadanie tym rozmowom przemyślanego, a zarazem otwartego organizacyjnego kształtu, stwarza szansę systematycznej realizacji owych istotnych potrzeb.

Znając zatem wagę i rolę takich form organizacji dyskusji akademickich,  jak konferencje, seminaria, sympozja (czyli form wymagających długotrwałych niekiedy przygotowań, zespołowych prac organizacyjnych, zaplanowania honorariów, kalkulacji kosztów) i  biorąc w nich czynny udział, proponujemy jednocześnie formę minimalizującą zakres tych przygotowań, służącą głównie bieżącym dyskusjom, otwartą na wszelkie tematy oraz formy prezentacji i zainteresowania uczestników. Forma ta zakłada ponadto możliwość przedstawienia w dyskusji projektów, tematów, które nie są zakończone gotowym opracowaniem, prezentują pytania, dokumentują pewne etapy pracy, a także są np. prezentacjami doświadczeń z podróży, pobytów studyjnych, relacjami z konferencji itp.

Spotkania odbywają się o stałej porze (12.00-13.30) w stałym dniu (środa). Mają one charakter otwarty również w takim znaczeniu, że uczestnikami, a także referentami mogą być wszyscy członkowie społeczności akademickiej, zarówno profesorowie, jak i doktoranci oraz studenci, a ponadto  zainteresowane osoby spoza uczelni. Tematy z krótkimi opisami będą wcześniej podawane do wiadomości na stronie DSW oraz przesyłane drogą e-mailową. Opisy te  umożliwią  uczestnikom  wybór interesujących ich spotkań i wątków.

Koncepcja, koordynacja:

• Prof. DSW dr hab. Jerzy Kochanowicz